UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ: 12 31 32 700
Bony podarunkowe

Rezerwacja online

CZYM TAK NAPRAWDĘ JEST DEPILACJA LASEROWA?

19 października 2021 roku

Czy depilacja laserowa jest dla mnie?

Jeśli zastanawiasz się nad depilacją laserową, warto poczytać więcej. Wiemy, że łatwo dać się zwabić obietnicą życia bez zarostu.

Najważniejsze jest zapoznanie się z faktami, aby upewnić się, że zabieg jest odpowiedni dla Ciebie.

Jest tak wiele różnych opcji usuwania włosów, od woskowania, pasty cukrowej,  golenia, depilatora, po pęsetę, ale laserowe usuwanie włosów jest jedną z niewielu opcji, która oferuje trwałe podejście do pozbywania się zbędnego owłosienia z naszej skóry.

Lasery działają, wysyłając wiązkę światła o określonej długości fali do wybranego barwnika - melaniny, ciemnego pigmentu znajdującego się w skórze i włosach.

Melanina zgromadzona jest  wokół mieszków włosowych u podstawy włosa. Światło laserowe zamienia się w gorącą energię, która niszczy komórki macierzyste włosów zawierających melaninę, a to powoduje ich wypadanie. 

Z tego powodu laserowe usuwanie włosów działa najlepiej u osób o jasnej skórze i ciemnych włosach

Ciemna skóra naturalnie zawiera więcej melaniny, co utrudnia skupienie światła na celu.  Należy zauważyć, że technologia szybko rozwija się w tym obszarze i obecnie istnieją lasery, które odniosły sukces w przypadku depilacji ciemniejszej skóry.

Depilacja laserowa nie jest skuteczna w przypadku włosów siwych, białych, blond lub rudych.

Pomimo tego, że producenci urządzeń reklamują ich skuteczność, efektywność tego typu zabiegów jest wysoce wątpliwa.

Dlaczego depilację laserową trzeba powtarzać?

Laserowe usuwanie owłosienia jest skuteczne tylko w przypadku aktywnego wzrostu włosów, tj. w fazie anagenu, która występuje również wtedy, gdy melanina jest najbogatsza. Fakt ten jest podstawową przyczyną konieczności kilkukrotnego powtórzenia zabiegu celem uzyskania zadowalającego efektu.

ANAGEN, KATAGEN I TELOGEN - fazy wzrostu włosa

Włosy ludzkie charakteryzują się tym, że nie rosną równomiernie. Cyklicznie  przechodzą rytm spoczynku i wzrostu. W przeciwieństwie do zwierząt, u których cykl włosowy jest zsynchronizowany (proces linienia), u człowieka nie występuje okresowe wypadanie włosów. Każdy włos przechodzi w innym czasie wszystkie stadia rozwoju.

Cykl wzrostu włosów

Składa się on z trzech etapów: etapu wzrostu (znanego jako Anagen), końca etapu wzrostu (znanego jako Katagen) i etapu spoczynku (znanego jako Telogen).

Anagen

To aktywna faza wzrostu włosa. W komórkach zawiązka włosa następują liczne podziały, komórki brodawki dzielą się, aby wytworzyć nowe włókna włosów. Melanocyty rozpoczynają produkcję melaniny. Włos zaczyna rosnąć i wychodzi ponad powierzchnię skóry. W fazie anagenu pozostaje ok. 80% włosów.

Katagen

Po tej fazie wzrostu włos przechodzi w fazę katagenu, charakteryzującą się spowolnieniem procesów metabolicznych i występowaniem zmian zanikowych. Podczas tej fazy zanika macierz włosa, a na skutek obumierania komórek brodawki, zrogowaceniu ulegają korzeń i opuszka. Włos katagenowy jest włosem nierosnącym. Katagen trwa około 2-3 tygodni, w cyklu znajduje się około 1-3 % mieszków włosowych.

Telogen

Cykl włosa kończy się fazą telogenu. Włos w tej fazie jest znacznie cieńszy niż w poprzednich, jest całkowicie zrogowaciały, nie zawiera barwnika, zakończony jest kolbą. Czasami otoczony jest woreczkiem nabłonkowym, pod którym znajduje sie wtórny zawiązek włosa. Pęcherzyk na początku tej fazy jest pusty i odpoczywa. Po upływie kilku miesięcy w korzeniu zaczynają formować się nowe komórki aktywujące wzrost włosa i stary włos jest wypychany przez nowy, młody powstający w nowej brodawce. Faza telagenu trwa średnio 2 - 4 miesiące, w cyklu znajduje się około 10-30 % mieszków włosowych. Faza rosnąca, czyli anagen, ponownie rozpoczyna cykl.