Przed zabiegiem depilacji laserowej
24 kwietnia 2018 roku
Zdrowe, ale czy bezpiecznie, przed zabiegiem depilacji laserowej?
Moda na stosowanie naturalnych produktów roślinnych na różne dolegliwości opanowała cały świat. Wszechobecna chemia w jedzeniu, zanieczyszczenie powietrza, słabe włosy, paznokcie, obniżona odporność motywują do szukania zdrowych dla naszego organizmu zamienników szkodliwych leków.
Nie wszyscy jednak wiedzą, że niektóre zioła i witaminy mogą zwiększać wrażliwości na światło słoneczne.
Osoby, które je przyjmują, powinny unikać opalania i zabezpieczać skórę preparatami z filtrami UV. Zioła i witaminy powodujące nadwrażliwość na światło, zastosowane wewnętrznie pod wpływem promieni słonecznych wywołują niepożądane reakcje na skórze. Po opalaniu mogą pojawić się objawy podobne do oparzenia słonecznego – zaczerwienie skóry, pieczenie, obrzęk, a nawet bolesne pęcherze. Podobną reakcję mogą wywołać nakładane na skórę dezodoranty i perfumy, które w swoim składzie mają choćby ekstrakt z bergamotki czy cytryny.
Niektóre zioła i witaminy oraz suplementy zawierające je w swoim składzie mogą być niebezpieczne, jeśli zażywane są niedługo przed zabiegiem depilacji laserowej.
W razie ich zażywania i korzystania z zabiegów depilacji laserowej, może dojść do powstania na skórze oparzenia, przebarwień lub większych niż zazwyczaj podrażnień.
Dlatego profilaktycznie, przed przystąpieniem do zabiegów laserowych należy odstawić substancje uwrażliwiające na światło na około 2 tygodnie przed zabiegiem.
Maści, kremy czy balsamy z ziołami i witaminami fotouczulającymi należy odstawić na min. tydzień przed planowanym zabiegiem.
Warto odstawić suplementy diety, które w swoim długim składzie zawierają niesprecyzowane mieszanki ziół (np. zioła tybetańskie, mieszanki oczyszczające organizm, na pasożyty, toksyny w organizmie).
Przed wykonywanym zabiegiem laserowych niebezpieczne mogą być także preparaty ziołowe na dobry sen, poprawiające samopoczucie (antydepresyjne), wyszczuplające. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dane zioło może powodować nadwrażliwość na światło, lepiej profilaktycznie je odstawić przed przystąpieniem do zabiegów laserowych.
Należy pamiętać, że zalecamy odstawienie tylko suplementów diety, które uwrażliwiają na światło. Nigdy nie należy odstawiać bez zgody lekarza prowadzącego leków wydanych na receptę.
Substancje fotouczulające - co uczula na słońce?
Oto lista najpopularniejszych ziół, witamin czy olejków, których zażywanie jest czasowym przeciwwskazaniem do zabiegów depilacji laserowej.
dziurawiec: popularny składnik herbatek i preparatów poprawiających trawienie i wspomagających odchudzanie, kropli żołądkowych
Zawarty np. w suplemencie Deprim,
nagietek: herbatki, nalewki, maści przyspieszające proces gojenia się ran i chorób skórnych, popularny dodatek kosmetyczny o działaniu regenerującym i przeciwtrądzikowym
Zawarty np. w maści Arcalen, maści nagietkowej,
Rośliny takie, jak słonecznik, rumianek, stokrotka, arnika górska, krwawnik, wrotycz, nawłoć, bylica pospolita, miłorząb japoński czy jeżówka purpurowa należą do tej samej grupy co nagietek – przez zawartość seskwiterpenów laktonowych mogą odpowiadać za reakcje uczuleniowe. Co ważne, do tej samej grupy roślin należą popularne warzywa – sałata i cykoria, na które również należy uważać latem.
Zawarty np. w suplementach: Ginko Biloba, Ginkofar, LiotoMax, Urinal, Herbata Kamille, Parasine plus, Cholesol
bergamotka: herbatki, olejek, kosmetyki, popularny środek odkażający i przeciwgrzybiczny o pięknym zapachu, dodatek aromatyzujący herbatę earl grey. Stosowany zewnętrznie może być silnym czynnikiem fototoksycznym (np. perfumy) , natomiast herbaty z dodatkiem tego zioła można pić bez obaw.
arcydzięgiel: herbatki na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, stosowany wewnętrznie dla wspomagania pracy układu trawiennego oraz w postaci maści łagodzących ból i rozgrzewających.
Zawarty np. w: krople Nervosol, zioła Bittnera, Iberogast
skrzyp polny – do tej pory naukowcom nie udało się zidentyfikować substancji potencjalnie odpowiedzialnej za działanie fotoalergiczne zawartej w skrzypie. Jednak zdarzają się przypadki nadwrażliwości na słońce w trakcie przyjmowania preparatów zawierających wyciąg ze skrzypu.
Zawarty np. w suplementach: Skrzyp i pokrzywa, UroUP, SkrzypoVita, Skrzypovita 40+, Perspiblock, Skrzypolen, Vitotal, Belissa Sun, Belissa Intense 40+, Fitolizyna, Olimp Bio-Silica, L`Biotica Włosy & Paznokcie, Capivit mocne włosy i paznokcie
Ruta i aminek zwyczajny – należą do rodziny selerowatych, podobnie jak seler, marchew, pietruszka i koper. Jeśli podejrzewa się możliwość działania fotoalergizującego któregokolwiek z wymienionych, należy jeść je w mniejszych ilościach.
warzywa spożywane w nadmiarze, np. koper, seler naciowy, marchew, pasternak zwyczajny czy pietruszka. Zawierają psoralen, substancję zwiększającą wrażliwość skóry na działanie promieniowania słonecznego
olejki eteryczne stosowane miejscowo - wspomniany wcześniej olejek z bergamotki, olejek sandałowy
Witamina A i jej pochodne, beta karoten - stosowane w postaci kremów, maści oraz wewnętrznie w postaci suplementów diety oraz w lekach na receptę.
Zawarty np. w suplementach: Vitotal, Skrzypovita, Skrzypovita 40+. Belissa Sun, tabletki, Olimp Bio-Silica, L`Biotica Włosy & Paznokcie, Capivit mocne włosy i paznokcie, Capivit A + E, Forte System, Zdrowa i piękna skóra, L`Biotica Olej Lniany, Vitamin A+E Complex